آیا اگر تولید انواع سیب زمینی همدان افزایش یا کاهش داشته، می تواند در تغییر نرخ فروش محصول دیگر مناطق کشور تاثیر گذار باشد؟
همدان به تنهایی سالانه حدود بیست درصد سیب زمینی کل کشور را تولید کرده و به بازار عرضه می دارد. این میزان تولید باعث شده شهر همدان یکی از مهمترین مراکز تولید سیب زمینی بشمار رود و تغییرات میزان تولید آن برای دولت اهمیت زیادی دارد.
عرضه بیش از 1 میلیون تن سیب زمینی توسط شهر همدان نقش تعیی کننده ای بر روی نرخ فروش این محصول در کل کشور داشته باشد. حتی در برخی از فصول سال کاهش تولیدات همدان دولت را وادار به واردات سیب زمینی با نرخ بالا خواهد کرد.

نرخ فروش سیب زمینی

از آنجا که نرخ فروش سیب زمینی با میزان تولیدات کل کشور رابطه مستقیم دارد، افزایش و یا کاهش آن می تواند نرخ را جا به جا کند. در این میان شهرهایی که بیشترین میزان تولید سیب زمینی را دارند، تاثیر ملموس تری بر روی نرخ سیب زمینی خواهد گذارد.
به همین دلیل است که از نظر دولت میزان تولید سیب زمینی همدان اهمیت زیادی داشته و همیشه سعی در بالا نگه داشته میزان تولید این شهر دارند.
بررسی آمار تولید سیب زمینی ایران در سال های اخیر بسیار امیدوار کننده بوده است. چرا که در شهرهای زیادی می توان زمین های کشاورزی مخصوص سیب زمینی را دید و سبب شده تقاضای داخلی به خوبی پاسخ داده شود.
بدیهی ست که هر چقدر میزان تولید سیب زمینی در ایران افزایش یابد، می توان علاوه بر تامین نیاز داخلی، بر روی صادرات آن به دیگر کشورها نیز فعالیت کرده و این محصول را جهانی کرد.

منبع: میوه و تره بار ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *