پارچه پلی استر ورزشی

پارچه ابریشمی، کرپ، جین، پوپلین طیف گسترده ای از پارچه های مد در بازار وجود دارد که هر کدام تاریخ، ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

اکثر پارچه ها به دو دسته تقسیم می شوند: پارچه های طبیعی (مانند کتان و ابریشم) و پارچه های مصنوعی (مانند نئوپرن و اسپندکس/لیکرا). یکی از معروف ترین پارچه های مصنوعی پلی استر است.

پارچه پلی استر ورزشی یک ماده بافته شده مصنوعی است که به دلیل بادوام بودن و تولید نسبتاً ارزان شناخته شده است. در سال 1941 توسط شیمیدانان انگلیسی اختراع شد و توسط دوپونت به ایالات متحده آورده شد.

پلی استر در دهه 1970 به عنوان یک ماده ارزان قیمت برای کت و شلوار و سایر لباس ها به شهرت رسید. ترکیبات پلی استر و پلی استر در حال حاضر محبوب ترین پارچه های ساخته شده توسط انسان در جهان و یکی از محبوب ترین پارچه های مصنوعی در کل هستند.

پارچه پلی استر از چه ساخته شده است؟ پارچه پلی استر یک ماده مصنوعی است که از پلیمریزاسیون اتیلن گلیکول مشتق شده از نفت و اسید ترفتالیک خالص شده ساخته شده است که برای تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET) ذوب می شود.پارچه پلی استر ورزشی

تولید کنندگان PET مذاب را از طریق یک نخ ریسی فشار می دهند تا الیاف نیمه کریستالی را تشکیل دهند که گاهی اوقات قبل از بافته شدن برای ایجاد پارچه پلی استر، به طور شیمیایی تحت درمان قرار می گیرند.

ویژگی های پارچه پلی استر چیست؟ از چرم مصنوعی گرفته تا پارچه مخملی، ارگانزای مایل به سفید گرفته تا پارچه گشاد شرابی، همه پارچه‌ها مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دارند که بهترین استفاده را از آن‌ها تعیین می‌کند.

بادوام است الیاف پلی استر فوق‌العاده قوی هستند، به این معنی که مانند پنبه و سایر الیاف طبیعی به راحتی پاره نمی‌شوند، کشش نمی‌یابند یا قرص نمی‌شوند.

این استحکام به این معنی است که لباس های پلی استر به راحتی می توانند سایش ناشی از ماشین لباسشویی را تحمل کنند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. دوام پارچه پلی استر آن را به ویژه برای لباس های بیرونی محبوب کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *